مگ کلیک بخر یک سایت فروشگاه اینترنتی کلیک بخر سایت دیگر

تاریخچه برند دیور | DIOR

تاریخچه برند دیور | DIOR کریستین دیور به عنوان امپراطور طراح لباس های زنانه در سال ۱۹۴۶ کار خودش رو شروع کرد. قسمتی از خانه کریستین دیور به خیاطی زنانه دوزی اختصاص یافته که درحال تولید اجناس مختلفی از قبیل:لباس زنانه،وسایل لوکس،لباس مردنه و جواهراته. برند کریستین دیور امروزه ۱۶۰ بوتیک رو در سراسر دنیا اداره میکنه.

کریستیان دیور، (به فرانسوی: Christian Dior) (زادهٔ ژانویهٔ ۱۹۰۵ – درگذشتهٔ ۲۳ اکتبر ۱۹۵۷) طراح مد فرانسوی بود، که به‌عنوان یکی از معروفترین بنیانگذاران خانهٔ مد در دنیا شناخته می‌شود و با نام «دیور» نیز معروف است.

تاریخچه برند دیور | DIOR از معروف ترین و شناخته شده ترین رقبای اصلی و مهم این شرکت میشه برندهای زیر رو مثال زد: شنل، لویی ویتان، گوچی، ورساچه، همچنین افراد مشهور زیادی،درتولید لباس‌هایی با طراحی دیور، درچند دهه گذشته، درجامعه مد دیده شدن.

خانه مد دیور

خانه مد دیور در تاریخ ۱۶ دسامبر ۱۹۴۶ در یک خانه شخصی در شهر پاریس تاسیس شد. اگرچه، سال ۱۹۴۷ که سال گشایش آن بوده است، به عنوان تاریخ تاسیس آن، به حساب می‌آید.

کریستین دیور به وسیله تاجر و مرد ثروتمندی به اسم مارسل بوساک حمایت مالی می‌شد. خیاطی جدید بخشی از فعالیت تجاری یکپارچه منسوجات شد که توسط بوساک اداره می‌شد. سرمایه اولیه آن مبلغ ۶ میلیون فرانک فرانسه بود و ۸۰ نفر کارمند داشت. این شرکت برای بوساک تنها جنبه سرگرمی داشت و همین مساله به شخص دیور، این امکان را داد، تا بتواند از توانایی خود در طراحی‌استفاده کنه و حقوق دریافتی خودش رو افزایش بده.

شوی لباس نیو لوک

نخستین شوی لباس دیور، با نام «نیو لوک» (new look) (به‌معنی نگاه جدید) در سال ۱۹۴۷ برای فصول بهار و تابستان با ۹۰ مدل و ۶ مانکن در سالن دفتر مرکزی کریستین دیور، برگزار شد.

تاریخچه برند دیور | DIOR : برای رد محدودیت استفاده از پارچه، دیور ۲۰ یارد پارچه رو، به صورت افراطی در نوآوری‌های خودش به‌کار برد. این طراحی شامل شانه‌های گرد، کمربندی که محکم بسته می‌شد و دامن‌های حجیم و پف‌دار بود.

با گذشت زمان «نیو لوک» به محبوبیت رسید و به اندازه سال‌ها از مد و از دیگر رقبا جلو افتاد. اشخاص معروف هالیوود و اروپایی‌های ثروتمند، مشتری‌های دائمی این لباس‌ها شدن و پاریسی که بعد از جنگ جهانی دوم جایگاهش رو در مد و طراحی، از دست داده بود، با «نیو لوک» دیور توانست، به جایگاه خودش برگرده.به گفته سازمان دیور، سال ۱۹۴۷ سالی بود که کریستین دیور، اولین عطرش رو، با نام میس دیور (Miss Dior) ارائه کرد. دیور صنعت عطرسازی رو با عطر میس دیور، که به یاد خواهرش کاترین دیور نام‌گذاری شده بود، با یه حرکت انقلابی روبه‌رو کرد.

شرکت کریستین دیور، دارای ۲۵٪ درصد از سهام، شرکت عطریات کاتی ۳۵٪ درصد از سهام و شرکت بوساک ۴۰٪ درصد از سهام تجارت عطر را، در دست داشت.

از سال ۱۹۴۷ تا سال ۱۹۵۰ پیر کاردین مدیریت شرکت کریستین دیور رو به عهده داشت. توسعه به خارج از فرانسه، از سال ۱۹۴۹ با افتتاح بوتیک عطر کریستین دیور در نیویورک آغاز شد. دیور ۷۵٪ درصد از صادرات مد از فرانسه رو، به همراه ۵٪ درصد از درآمد صادراتی این کشور رو در دست داشت.در سال ۱۹۵۰ یکی از مدیران، تحت لیسانس قراردادن کالاهای لوکس رو، با حک کردن نام تجاری کریستین دیور روی اونا ، به صورت قابل مشاهده طراحی کرد. این طرح اولین بار روی کراوات‌ها اجرا شد و به سرعت روی جوراب، کلاه، دستکش، کیف دستی، جواهرات و دستمال سر، انجام گرفت و از اینجا بود، که تحت لیسانس قراردادن محصولات پوشاک، مورد توجه قرار گرفت و بعد از اون توسط بقیه خیاط ها ، از این روش، پیروی شد.

تاریخچه برند دیور | DIOR :در سال ۱۹۵۷ دیور پس از سومین حمله قلبی در گذشت و شرکت از خلاقیت‌های بی‌نظیر او بی‌نصیب شد. با مرگ او، بخش طراحی دچار بی‌نظمی شد و «جیکوس روئیت» مدیرعامل وقت شرکت دیور، تصمیم گرفت که فعالیت در سراسر دنیا رو متوقف کنه. اما این مساله از طرف هیچکس قابل قبول نبود و وجود «میسون دیور» که یکی از دلایل ثبات مالی شرکت بود، اجازه این کار رو نداد. برای اینکه روئیت بتوانه اسم دیور رو به جایگاه خودش برگردونه ، در همان سال جوان ۲۱ساله‌ای به نام «ایو سن لوران» رو برای مدیریت هُنری شرکت دیور، پیشنهاد کرد.

لوران تونست با استفاده از پارچه و با توجه به چیزهایی که دیور طراحی کرده بود، لباس‌های جدیدی که پوشیدن اونا ساده‌تر و جنسشون نیز لطیف‌تر بود رو، طراحی کنه و با این کار او به یک قهرمان در تشکیلات دیور، تبدیل شد.

کریستین دیور اولین دفتر خودش رو در میلان در سال ۲۰۰۲ افتتاح کرد و ۱۳۰جایگاه با فعالیت کامل رو اداره کرد. دومین دفتر دیور، آن سوی آب‌ها در تاریخ ۷ دسامبر ۲۰۰۳ در منطقه اوموته‌ساندو توکیو تاسیس شد.

برنار آرنو با کمک بخش بنگاه سرمایه‌گذاری بانک لازارد و استفاده از سوبسیدهای اعطایی از سوی دولت فرانسه، در ازای اینکه شرکت تعدیل نیرو نداشته باشه، شرکت کریستین دیور رو خرید، که در بحران ورشکستگی به سر می‌برد.

در واقع دولت فرانسه به دنبال کسی می‌گشت، تا این امپراتوری نساجی رو که شرکت‌های بسیاری زیرمجموعه اون بودن، بدست بگیره. خانواده آرنو تنها مبلغ ۱۵میلیون دلار برای خرید این شرکت هزینه کرده و ۸۰ میلیون دلار باقی‌مونده رو، بانک لازارد تامین کرد. دلیل اصلی آرنو برای خرید این شرکت، به دست آوردن برند مشهور دیور بود، تا پایه‌ای باشه برای راه‌اندازی یک «سوپرمارکت کالاهای لوکس» که طبقه متوسط جامعه بتونن، از اون خرید کنن. آرنو به سرعت دیور رو گسترش داد تا برندهای جدیدی مثل خانه مد کریستین لاکروا و سلین (که کالاهای چرمی تولید می‌کردند) رو نیز در بر بگیره.

کمی بعد آرنو مجبور شد تقریباً تمام سرمایه شرکت رو به قیمت ۴۰۰ میلیون دلار فروخته و تنها برند کریستین دیور و فروشگاه «لوبن‌مارشه» رو نگه داره. این فروش، اونو قادر ساخت تا ۱٫۸ میلیارد دلار از سهام شرکت LVMH رو، در سال ۱۹۸۹ خریداری کنه، تا به این طریق کنترل ۲۴٪ درصد از این گروه رو در اختیار بگیره.

تاریخچه برند دیور | DIOR کمی پس از خریداری ۲۴٪ درصد از سهام ال و ام هاش، بین آرنو و هنری راکمیه؛ رییس قبلی شرکت لویی ویتون که از شرکت‌های تابعه ال و ام هاش بود، درگیری بر سر قدرت آغاز شد.

در عرض کمی بیش تر از یک سال، آرنو در منازعات دادگاه پیروز و راکمیه از کار برکنار شد. آرنو در دهه ۱۹۹۰ با خرید ده‌ها تولیدکننده کالاهای لوکس در اروپا، آمریکای شمالی، آسیا، آمریکای جنوبی و استرالیا دو شرکت دیور و ال‌وام‌هاش را تبدیل به امپراتوری بزرگ کالاهای لوکس کرد.

کریستین دیور و ال و ام هاش در مجموع ۵۰ مارک از معروف‌ترین تولیدات لوکس جهانی را در اختیار دارن. از جمله برندهای زیرمجموعه کریستین دیور می‌توان به لویی ویتون، موت ات چاندون و هنسی اشاره کرد.

سهامداران

در سال ۲۰۱۱ شرکت ال و ام هاش برنار آرنو سهام‌دار اصلی شرکت کریستین دیور محسوب شد و ۶۹٫۹۶٪ درصد از سهام و ۸۲٫۸۶٪ درصد آرای شرکت دیور را در اختیار داشته .

تاریخچه برند دیور | DIOR : در پایان سال مالی ۲۰۱۰ دیور ۴۲٫۳۶٪ درصد از سهام ال و ام هاش و ۵۹٫۰۱٪ درصد آرای اونو دارا بود. در پایان سال مالی ۲۰۰۹ درآمد شرکت دیور ۱۷٫۷۵ میلیارد یورو، درآمد عملیاتی ۳٫۱۶۴ میلیارد یورو، سود ۶۹۵ میلیون یورو، دارایی کل ۳۶٫۲۵ میلیارد یورو و حقوق صاحبان سهام ۱۶٫۱۲ میلیارد یورو بوده و تعداد ۷۳٫۱۵۰ کارمند در این شرکت، مشغول به کار بودن.